Leczenie choroby wieńcowej

Leczenie przewlekłej choroby wieńcowej polega na zmianie diety i stylu życia, ale niezbędne jest stosowanie odpowiednio dobranych leków i środków farmakologicznych. Wyróżnia się dwa podstawowe typy leków podawane pacjentom z chorobą niedokrwienną serca, są to leki przeciwpłytkowe i lepi hipolipemizujące.

Pierwsza grupa leków, dodatkowo dzieli się na kwas ascetylosalicylowy, który powinien być przez chorego stosowany do końca życia oraz na klopidogrel, który powinien być spożywany w wybranych sytuacjach, przy bardziej nasilonym bólu. Leki hipolipemizujące są bardzo wskazane i cechują się dużą efektywnością w spowalnianiu miażdżycy.

Coraz to nowsze badania, sprawdzają wpływ naszej wagi na stopień występowania choroby wieńcowej, dowiedziono, że osoby otyłe, aby zwalczyć tę chorobę, muszą zacząć uprawiać zdrowy styl życia, bogaty w zdrowe posiłki jak i w wysiłek fizyczny (oczywiście dobrany do stanu zdrowia danej osoby). Dla osób, które przeżyły zawał serca, dobrym lekiem, mogącym zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego ataku jest stosowanie aspiryny.

Każda metoda poradzenia sobie z przewlekłą chorobą niedokrwienną serca, powinna być skonsultowana z kardiologiem, bądź innym lekarzem specjalistą, trzeba zwracać uwagę na poziom rozwinięcia choroby u danego pacjenta oraz nie wolno zapominać o ciągłych kontrolach, sprawdzających skuteczność danych leków i preparatów, aby w odpowiednim czasie móc zareagować i w razie potrzeby zmienić sposób leczenia.