Jakie są jej przyczyny i objawy

W ponad 90 procentach przypadków choroba wieńcowa była spowodowana miażdżycą, czyli procesem tworzenia się w tętnicach blaszek miażdżycowych( są to złogi tłuszczu blokujące całą tętnicę), utrudniających, bądź całkowicie hamujących dopływ tlenu i innych substancji odżywczych do serca.

Innymi, o wiele rzadszymi przyczynami są: skurcz tętnicy wieńcowej, zakrzepnięcie tętnicy, czy rozwarstwienie ścian aorty. Mimo różnego przebiegu, każda z tych przyczyn opiera się na przerwach w transporcie substancji potrzebnych do prawidłowej i spokojnej pracy serca. Do niedokrwienia mięśnia sercowego może dojść również poprzez anemię, gdy ze względu na mała ilość hemoglobiny krew nie dostarcza do tkanek odpowiedniej ilości tlenu. Oprócz tego powodem może być nadczynność tarczycy oraz nadciśnienie tętnicze.

Charakterystycznym objawem niedokrwiennej choroby serca jest ból w klatce piersiowej, który jest charakterystyczny ze względu na swój rodzaj i obszar występowania. Taki ból wyróżniają następujące cechy: jest on zlokalizowany za mostkowo, zazwyczaj promieniuje do lewego barka, czwartego i piątego palca lub do szyi czy szczęki. Dodatkowo ma charakter uciskający, dławiący, jest połączony z uczuciem duszności, często może mu towarzyszyć uczucie ciężaru w klatce piersiowej, niekiedy występują poty, niepokój czy zasłabnięcia. Kolejnym objawem, może być występowanie tego bólu podczas wysiłku lub w sytuacjach stresujących. Ucisk klatki związany z chorobą wieńcową ustępuje po zastosowaniu nitrogliceryny.